Haken: Nejsme tak velká země, abychom nemohli hrát celorepublikově

Petr Haken | Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

V nejbližších týdnech už bychom se měli dozvědět informace k formátu mládežnických soutěží pro nadcházející sezonu. Ten, který naposledy přinesla juniorská extraliga, se však nezamlouvá ani Petru Hakenovi, šéftrenérovi mládeže v Mladé Boleslavi.

Haken rozvedl svůj názor na mládežnické soutěže v obsáhlém hodnotícím rozhovoru na klubových stránkách.

„Juniorská soutěž za mě byla postavená nešťastně. Já si nemyslím, že jsme tak velká země, abychom nemohli hrát v celorepublikovém formátu. Od juniorské extraligy bychom v první řadě potřebovali, aby se hrálo v jednom kuse celý rok a liga se podobala té seniorské,“ míní Haken.

Tak to platilo v předešlém ročníku 2022/23. Je fakt, že některým vnějším pozorovatelům se formát s 52 koly mohl zdát nudný, nicméně většině zúčastněných rozhodně nevadil. Pak ale vedle opětovného rozšíření přišlo také rozdělení dlouhodobé části na dvě poloviny.

„Nejsem zastáncem toho, aby se v půlce nebo čtvrtině sezony dělila tabulka a hrála nadstavba. Měli bychom učit hráče, aby hráli celý rok a prošli si i problémy, které časem bohužel mohou nastat. Jedná se třeba o pokles formy či zranění, musíme se s tím naučit pracovat,“ řekl boleslavský šéf.

„Vůbec nemluvím o tom, že se najednou začalo kupčit s mladými hráči mezi zachráněnými a nezachráněnými týmy, což do mládežnického sportu nepatří.“

Právě Bruslaři přitom na formát extraligy žádným způsobem nedoplatili. Naopak. Postupem do vyšší nadstavby si zajistili klid pro druhou polovinu ročníku.

Na druhou stranu: Petr Haken se určitě dokáže vcítit do pocitů trenérů Hradce Králové nebo Českých Budějovic. Tyto týmy nasbíraly v základní části jen o bod, respektive o čtyři méně než Boleslav, neboť hrana postupu v západní skupině byla opravdu neuvěřitelně tenká. Poté se však namočily do velkých záchranářských starostí.

„Některé týmy pak po rozdělení přišly o všechny body a z pozice boje o play off rázem najednou musely hrát o záchranu až do poslední chvíle. A to vůbec nemluvím o tom, že se najednou začalo kupčit s mladými hráči mezi zachráněnými a nezachráněnými týmy, což do mládežnického sportu nepatří. To je za mě další věc, které by se mělo zamezit,“ uvedl Haken na adresu pár známých případů.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Stejný pohled má i na dorosteneckou extraligu. Ta se v nedávné historii kvůli vyššímu počtu účastníků dosud vždy hrála na skupiny, nicméně je fakt, že zúžení soutěže na dvacet týmů už také nabízí další možnost.

„Myslím, že je organizačně možné, aby 20 týmů hrálo celorepublikově a celky se potkávaly mezi sebou. U deváťáků je to pak trochu komplikované, rozdělení na tři skupiny je zcela na místě. Možná by se dalo jen zapřemýšlet nad formou nadstavbové fáze, aby tam opravdu byla konfrontace nejlepších,“ zmínil Haken svůj názor v rozhovoru pro web bkboleslav.cz.

Vyjádřil se také k tématu overage hráčů v juniorské extralize. Mladá Boleslav je nyní potřebovala minimálně, hráčům ročníku 2003 dopřála druhý nejnižší počet startů po Plzni. Karel Křepelka a Jan Půček se v jejím dresu prakticky jen mihli.

„Pokud bychom měli uvažovat o třeba čtyřech nebo pěti hráčích, pak by to obrovsky ovlivňovalo zápasy.“

„My jsme ale měli výhodu v tom, že osou týmu byl silný ročník 2004, a tak jsme se snažili vytěžovat hlavně tyto kluky. Příští rok to třeba můžeme využívat o něco více. Nejsem ale zastáncem teorií o dalším rozšíření počtu overage hráčů, které jsem zaslechl. Aktuálně to mohou být tři hráči, ale já si myslím, že dva bohatě stačí. I kdyby jich tým měl více, může je postupně prostřídávat a nechat je hrát třeba v Chance lize nebo druhé lize. I to jim může pomoci v rozvoji,“ rozebral Petr Haken.

Umožnit starty většímu počtu starších mu nepřijde správné. „Pokud bychom měli v budoucnu uvažovat o třeba čtyřech nebo pěti hráčích, pak by to obrovsky ovlivňovalo zápasy v případě, kdy by jeden tým overage výjimky využíval a ten druhý ne. Kdyby jich pak mělo hrát ještě víc, zabírali by místo mladším klukům a to by pak podpořilo jejich odliv do zahraničí. Vloni těchto odchodů bylo přespříliš, takže by se mělo dělat všechno pro to, abychom je od toho odradili i správným nastavením soutěží,“ ví Haken.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Zodpovědnost za formát soutěží spočívá na hokejovém svazu a jeho výkonném výboru. „Verdikt“ k příští sezoně bychom se měli dozvědět už velmi brzy. Z předešlých zkušeností ale víme, že hokejová generalita ne vždy hledí na názory klubů, byť zaznívají častěji.

„My se jako klub dlouhodobě snažíme o to, abychom využívali svých možností. Každý tým může poslat na svaz svůj návrh podoby mládežnických soutěží a to také děláme. Jestli si to pak někdo prostuduje a má snahu s tím materiálem dál pracovat, to už je věc druhá. Zmiňuji to záměrně, protože náš klub má zájem komunikovat a naše podněty z uplynulých let na vylepšení soutěží jsou toho důkazem,“ věří Haken, jenž by uvítal, kdyby měly kluby i další možnost.

„Každý tým může poslat na svaz svůj návrh podoby mládežnických soutěží a to také děláme. Jestli si to pak někdo prostuduje a má snahu s tím materiálem dál pracovat, to už je věc druhá.“

„Byl bych moc rád, kdyby se takové věci mohly řešit osobně na půdě svazu na nějakém jednání, kde by se sešli zástupci všech klubů. Určitě by to mělo nějakou úroveň a něco bychom tam společně vymysleli,“ dodal šéftrenér mládeže v Mladé Boleslavi.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz